| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| adopto adoptes adopta adoptamos adoptáis adopten | adoptaba adoptabes adoptaba adoptábamos / adoptábemos adoptabais / adoptabeis adoptaben | adopté adoptasti / adoptesti adoptó adoptemos adoptastis / adoptestis adoptaron | adoptara / adoptare adoptaras / adoptares adoptara / adoptare adoptáramos / adoptáremos adoptarais / adoptareis adoptaran / adoptaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| adopte adoptas / adoptes adopte adoptemos adoptéis adoptan / adopten | adoptara / adoptare adoptaras / adoptares adoptara / adoptare adoptáramos / adoptáremos adoptarais / adoptareis adoptaran / adoptaren | adoptaré adoptarás adoptará adoptaremos adoptaréis adoptarán | adoptaría adoptaríes adoptaría adoptaríamos / adoptaríemos adoptaríais / adoptaríeis adoptaríen | ||
| Infinitivu | adoptar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | adoptando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | adopta adoptái |
Flexona como: falar
forma nominal : adopción
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana