| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| vo / voi vas va vamos vais van | diba dibes diba díbamos / díbemos dibais / dibeis diben | fui fosti / fuesti / fuisti fo / foi fomos / fuemos / fuimos fostis / fuestis / fuistis foron / fueron | fora / fore / fuera / fuere foras / fores / fueras / fueres fora / fore / fuera / fuere fóramos / fóremos / fuéramos / fuéremos forais / foreis / fuerais / fuereis foran / foren / fueran / fueren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| fora / vaiga / vaya vaigas / vayas fora / vaiga / vaya vaigamos / vayamos vaigáis / vayáis vaigan / vayan | fora / fore / fuera / fuere foras / fores / fueras / fueres fora / fore / fuera / fuere fóramos / fóremos / fuéramos / fuéremos forais / foreis / fuerais / fuereis foran / foren / fueran / fueren | diré dirás dirá diremos diréis dirán | diría diríes diría diríamos / diríemos diríais / diríeis diríen | ||
| Infinitivu | dir | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | diendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | ve díi |
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana