| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| envidio envidies envidia envidiamos envidiáis envidien | envidiaba envidiabes envidiaba envidiábamos / envidiábemos envidiabais / envidiabeis envidiaben | envidié envidiasti / envidiesti envidió envidiemos envidiastis / envidiestis envidiaron | envidiara / envidiare envidiaras / envidiares envidiara / envidiare envidiáramos / envidiáremos envidiarais / envidiareis envidiaran / envidiaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| envidie envidias / envidies envidie envidiemos envidiéis envidian / envidien | envidiara / envidiare envidiaras / envidiares envidiara / envidiare envidiáramos / envidiáremos envidiarais / envidiareis envidiaran / envidiaren | envidiaré envidiarás envidiará envidiaremos envidiaréis envidiarán | envidiaría envidiaríes envidiaría envidiaríamos / envidiaríemos envidiaríais / envidiaríeis envidiaríen | ||
| Infinitivu | envidiar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | envidiando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | envidia envidiái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana