| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esmuelgo esmuelgues esmuelga esmolgamos esmolgáis esmuelguen | esmolgaba esmolgabes esmolgaba esmolgábamos / esmolgábemos esmolgabais / esmolgabeis esmolgaben | esmolgué esmolgasti / esmolguesti esmolgó esmolguemos esmolgastis / esmolguestis esmolgaron | esmolgara / esmolgare esmolgaras / esmolgares esmolgara / esmolgare esmolgáramos / esmolgáremos esmolgarais / esmolgareis esmolgaran / esmolgaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esmuelgue esmuelgas / esmuelgues esmuelgue esmolguemos esmolguéis esmuelgan / esmuelguen | esmolgara / esmolgare esmolgaras / esmolgares esmolgara / esmolgare esmolgáramos / esmolgáremos esmolgarais / esmolgareis esmolgaran / esmolgaren | esmolgaré esmolgarás esmolgará esmolgaremos esmolgaréis esmolgarán | esmolgaría esmolgaríes esmolgaría esmolgaríamos / esmolgaríemos esmolgaríais / esmolgaríeis esmolgaríen | ||
| Infinitivu | esmolgar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esmolgando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esmuelga esmolgái |
Flexona como: afogar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana