| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| forno fornes forne fornimos fornís fornen | fornía forníes fornía forníamos / forníemos forníais / forníeis forníen | forní forniesti / fornisti fornió fornimos forniestis / fornistis fornieron | forniera / forniere fornieras / fornieres forniera / forniere forniéramos / forniéremos fornierais / forniereis fornieran / fornieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| forna fornas forna fornamos fornáis fornan | forniera / forniere fornieras / fornieres forniera / forniere forniéramos / forniéremos fornierais / forniereis fornieran / fornieren | forniré fornirás fornirá forniremos forniréis fornirán | forniría forniríes forniría forniríamos / forniríemos forniríais / forniríeis forniríen | ||
| Infinitivu | fornir | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | forniendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | forni forníi |
Flexona como: apurrir
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana