| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| gloso gloses glosa glosamos glosáis glosen | glosaba glosabes glosaba glosábamos / glosábemos glosabais / glosabeis glosaben | glosé glosasti / glosesti glosó glosemos glosastis / glosestis glosaron | glosara / glosare glosaras / glosares glosara / glosare glosáramos / glosáremos glosarais / glosareis glosaran / glosaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| glose glosas / gloses glose glosemos gloséis glosan / glosen | glosara / glosare glosaras / glosares glosara / glosare glosáramos / glosáremos glosarais / glosareis glosaran / glosaren | glosaré glosarás glosará glosaremos glosaréis glosarán | glosaría glosaríes glosaría glosaríamos / glosaríemos glosaríais / glosaríeis glosaríen | ||
| Infinitivu | glosar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | glosando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | glosa glosái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana