| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| gotio goties gotia gotiamos gotiáis gotien | gotiaba gotiabes gotiaba gotiábamos / gotiábemos gotiabais / gotiabeis gotiaben | gotié gotiasti / gotiesti gotió gotiemos gotiastis / gotiestis gotiaron | gotiara / gotiare gotiaras / gotiares gotiara / gotiare gotiáramos / gotiáremos gotiarais / gotiareis gotiaran / gotiaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| gotie gotias / goties gotie gotiemos gotiéis gotian / gotien | gotiara / gotiare gotiaras / gotiares gotiara / gotiare gotiáramos / gotiáremos gotiarais / gotiareis gotiaran / gotiaren | gotiaré gotiarás gotiará gotiaremos gotiaréis gotiarán | gotiaría gotiaríes gotiaría gotiaríamos / gotiaríemos gotiaríais / gotiaríeis gotiaríen | ||
| Infinitivu | gotiar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | gotiando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | gotia gotiái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana