| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| guarezo guareces guarez guarecemos guarecéis guarecen | guarecía guarecíes guarecía guarecíamos / guarecíemos guarecíais / guarecíeis guarecíen | guarecí guareciesti / guarecisti guareció guareciemos / guarecimos guareciestis / guarecistis guarecieron | guareciera / guareciere guarecieras / guarecieres guareciera / guareciere guareciéramos / guareciéremos guarecierais / guareciereis guarecieran / guarecieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| guareza guarezas guareza guarezamos guarezáis guarezan | guareciera / guareciere guarecieras / guarecieres guareciera / guareciere guareciéramos / guareciéremos guarecierais / guareciereis guarecieran / guarecieren | guareceré guarecerás guarecerá guareceremos guareceréis guarecerán | guarecería guareceríes guarecería guareceríamos / guareceríemos guareceríais / guareceríeis guareceríen | ||
| Infinitivu | guarecer | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | guareciendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | guarez guarecéi |
Flexona como: paecer
forma nominal : guarecimientu
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana