| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| llaborio llabories llaboria llaboriamos llaboriáis llaborien | llaboriaba llaboriabes llaboriaba llaboriábamos / llaboriábemos llaboriabais / llaboriabeis llaboriaben | llaborié llaboriasti / llaboriesti llaborió llaboriemos llaboriastis / llaboriestis llaboriaron | llaboriara / llaboriare llaboriaras / llaboriares llaboriara / llaboriare llaboriáramos / llaboriáremos llaboriarais / llaboriareis llaboriaran / llaboriaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| llaborie llaborias / llabories llaborie llaboriemos llaboriéis llaborian / llaborien | llaboriara / llaboriare llaboriaras / llaboriares llaboriara / llaboriare llaboriáramos / llaboriáremos llaboriarais / llaboriareis llaboriaran / llaboriaren | llaboriaré llaboriarás llaboriará llaboriaremos llaboriaréis llaboriarán | llaboriaría llaboriaríes llaboriaría llaboriaríamos / llaboriaríemos llaboriaríais / llaboriaríeis llaboriaríen | ||
| Infinitivu | llaboriar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | llaboriando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | llaboria llaboriái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana