| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| llibero lliberes llibera lliberamos lliberáis lliberen | lliberaba lliberabes lliberaba lliberábamos / lliberábemos lliberabais / lliberabeis lliberaben | lliberé lliberasti / lliberesti lliberó lliberemos lliberastis / lliberestis lliberaron | lliberara / lliberare lliberaras / lliberares lliberara / lliberare lliberáramos / lliberáremos lliberarais / lliberareis lliberaran / lliberaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| llibere lliberas / lliberes llibere lliberemos lliberéis lliberan / lliberen | lliberara / lliberare lliberaras / lliberares lliberara / lliberare lliberáramos / lliberáremos lliberarais / lliberareis lliberaran / lliberaren | lliberaré lliberarás lliberará lliberaremos lliberaréis lliberarán | lliberaría lliberaríes lliberaría lliberaríamos / lliberaríemos lliberaríais / lliberaríeis lliberaríen | ||
| Infinitivu | lliberar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | lliberando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | llibera lliberái |
Flexona como: falar
forma nominal : lliberación
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana