| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| llovisco llovisques llovisca lloviscamos lloviscáis llovisquen | lloviscaba lloviscabes lloviscaba lloviscábamos / lloviscábemos lloviscabais / lloviscabeis lloviscaben | llovisqué lloviscasti / llovisquesti lloviscó llovisquemos lloviscastis / llovisquestis lloviscaron | lloviscara / lloviscare lloviscaras / lloviscares lloviscara / lloviscare lloviscáramos / lloviscáremos lloviscarais / lloviscareis lloviscaran / lloviscaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| llovisque lloviscas / llovisques llovisque llovisquemos llovisquéis lloviscan / llovisquen | lloviscara / lloviscare lloviscaras / lloviscares lloviscara / lloviscare lloviscáramos / lloviscáremos lloviscarais / lloviscareis lloviscaran / lloviscaren | lloviscaré lloviscarás lloviscará lloviscaremos lloviscaréis lloviscarán | lloviscaría lloviscaríes lloviscaría lloviscaríamos / lloviscaríemos lloviscaríais / lloviscaríeis lloviscaríen | ||
| Infinitivu | lloviscar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | lloviscando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | llovisca lloviscái |
Flexona como: mercar
variante ortográfica : llovisquiar
forma nominal : lloviscada
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana