| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| mino mines mina minamos mináis minen | minaba minabes minaba minábamos / minábemos minabais / minabeis minaben | miné minasti / minesti minó minemos minastis / minestis minaron | minara / minare minaras / minares minara / minare mináramos / mináremos minarais / minareis minaran / minaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| mine minas / mines mine minemos minéis minan / minen | minara / minare minaras / minares minara / minare mináramos / mináremos minarais / minareis minaran / minaren | minaré minarás minará minaremos minaréis minarán | minaría minaríes minaría minaríamos / minaríemos minaríais / minaríeis minaríen | ||
| Infinitivu | minar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | minando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | mina minái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana