| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| mosquio mosquies mosquia mosquiamos mosquiáis mosquien | mosquiaba mosquiabes mosquiaba mosquiábamos / mosquiábemos mosquiabais / mosquiabeis mosquiaben | mosquié mosquiasti / mosquiesti mosquió mosquiemos mosquiastis / mosquiestis mosquiaron | mosquiara / mosquiare mosquiaras / mosquiares mosquiara / mosquiare mosquiáramos / mosquiáremos mosquiarais / mosquiareis mosquiaran / mosquiaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| mosquie mosquias / mosquies mosquie mosquiemos mosquiéis mosquian / mosquien | mosquiara / mosquiare mosquiaras / mosquiares mosquiara / mosquiare mosquiáramos / mosquiáremos mosquiarais / mosquiareis mosquiaran / mosquiaren | mosquiaré mosquiarás mosquiará mosquiaremos mosquiaréis mosquiarán | mosquiaría mosquiaríes mosquiaría mosquiaríamos / mosquiaríemos mosquiaríais / mosquiaríeis mosquiaríen | ||
| Infinitivu | mosquiar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | mosquiando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | mosquia mosquiái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana