| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| puedo / pueo puedes / pues pue / puede podemos podéis pueden / puen | podía podíes podía podíamos / podíemos podíais / podíeis podíen | pudi pudiesti / pudisti pudo pudiemos / pudimos pudiestis / pudistis pudieron | pudiera / pudiere pudieras / pudieres pudiera / pudiere pudiéramos / pudiéremos pudierais / pudiéreis pudieran / pudieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| puea / pueda pueas / puedas puea / pueda podamos podáis puean / puedan | pudiera / pudiere pudieras / pudieres pudiera / pudiere pudiéramos / pudiéremos pudierais / pudiéreis pudieran / pudieren | podré podrás podrá podremos podréis podrán | podría podríes podría podríamos / podríemos podríais / podríeis podríen | ||
| Infinitivu | poder | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | pudiendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | pue podéi |
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana