| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| podrezo podreces podrez podrecemos podrecéis podrecen | podrecía podrecíes podrecía podrecíamos / podrecíemos podrecíais / podrecíeis podrecíen | podrecí podreciesti / podrecisti podreció podreciemos / podrecimos podreciestis / podrecistis podrecieron | podreciera / podreciere podrecieras / podrecieres podreciera / podreciere podreciéramos / podreciéremos podrecierais / podreciereis podrecieran / podrecieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| podreza podrezas podreza podrezamos podrezáis podrezan | podreciera / podreciere podrecieras / podrecieres podreciera / podreciere podreciéramos / podreciéremos podrecierais / podreciereis podrecieran / podrecieren | podreceré podrecerás podrecerá podreceremos podreceréis podrecerán | podrecería podreceríes podrecería podreceríamos / podreceríemos podreceríais / podreceríeis podreceríen | ||
| Infinitivu | podrecer | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | podreciendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | podrez podrecéi |
Flexona como: paecer
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana