| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| prautico prautiques prautica prauticamos prauticáis prautiquen | prauticaba prauticabes prauticaba prauticábamos / prauticábemos prauticabais / prauticabeis prauticaben | prautiqué prauticasti / prautiquesti prauticó prautiquemos prauticastis / prautiquestis prauticaron | prauticara / prauticare prauticaras / prauticares prauticara / prauticare prauticáramos / prauticáremos prauticarais / prauticareis prauticaran / prauticaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| prautique prauticas / prautiques prautique prautiquemos prautiquéis prautican / prautiquen | prauticara / prauticare prauticaras / prauticares prauticara / prauticare prauticáramos / prauticáremos prauticarais / prauticareis prauticaran / prauticaren | prauticaré prauticarás prauticará prauticaremos prauticaréis prauticarán | prauticaría prauticaríes prauticaría prauticaríamos / prauticaríemos prauticaríais / prauticaríeis prauticaríen | ||
| Infinitivu | prauticar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | prauticando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | prautica prauticái |
Flexona como: mercar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana