| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| to / toi tas ta tamos tais tán | taba tabes taba tábamos / tábemos tabais / tabeis taben | tevi / tuvi tuviesti / tuvisti tevo / tuvo tuviemos / tuvimos tuviestis / tuvistis tuvieron | tuviera / tuviere tuvieras / tuvieres tuviera / tuviere tuviéramos / tuviéremos tuvierais / tuviereis tuvieran / tuvieren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| tea teas tea teamos teáis tean | tuviera / tuviere tuvieras / tuvieres tuviera / tuviere tuviéramos / tuviéremos tuvierais / tuviereis tuvieran / tuvieren | taré tarás tará taremos taréis tarán | taría taríes taría taríamos / taríemos taríais / taríeis taríen | ||
| Infinitivu | tar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | tando | |||||
| Participiu | ||||||
| Imperativu | ta tai |
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana