| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| arquio arquies arquia arquiamos arquiáis arquien | arquiaba arquiabes arquiaba arquiábamos / arquiábemos arquiabais / arquiabeis arquiaben | arquié arquiasti / arquiesti arquió arquiemos arquiastis / arquiestis arquiaron | arquiara / arquiare arquiaras / arquiares arquiara / arquiare arquiáramos / arquiáremos arquiarais / arquiareis arquiaran / arquiaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| arquie arquias / arquies arquie arquiemos arquiéis arquian / arquien | arquiara / arquiare arquiaras / arquiares arquiara / arquiare arquiáramos / arquiáremos arquiarais / arquiareis arquiaran / arquiaren | arquiaré arquiarás arquiará arquiaremos arquiaréis arquiarán | arquiaría arquiaríes arquiaría arquiaríamos / arquiaríemos arquiaríais / arquiaríeis arquiaríen | ||
| Infinitivu | arquiar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | arquiando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | arquia arquiái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana