| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| traxino traxines traxina traxinamos traxináis traxinen | traxinaba traxinabes traxinaba traxinábamos / traxinábemos traxinabais / traxinabeis traxinaben | traxiné traxinasti / traxinesti traxinó traxinemos traxinastis / traxinestis traxinaron | traxinara / traxinare traxinaras / traxinares traxinara / traxinare traxináramos / traxináremos traxinarais / traxinareis traxinaran / traxinaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| traxine traxinas / traxines traxine traxinemos traxinéis traxinan / traxinen | traxinara / traxinare traxinaras / traxinares traxinara / traxinare traxináramos / traxináremos traxinarais / traxinareis traxinaran / traxinaren | traxinaré traxinarás traxinará traxinaremos traxinaréis traxinarán | traxinaría traxinaríes traxinaría traxinaríamos / traxinaríemos traxinaríais / traxinaríeis traxinaríen | ||
| Infinitivu | traxinar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | traxinando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | traxina traxinái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana