| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| tributo tributes tributa tributamos tributáis tributen | tributaba tributabes tributaba tributábamos / tributábemos tributabais / tributabeis tributaben | tributé tributasti / tributesti tributó tributemos tributastis / tributestis tributaron | tributara / tributare tributaras / tributares tributara / tributare tributáramos / tributáremos tributarais / tributareis tributaran / tributaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| tribute tributas / tributes tribute tributemos tributéis tributan / tributen | tributara / tributare tributaras / tributares tributara / tributare tributáramos / tributáremos tributarais / tributareis tributaran / tributaren | tributaré tributarás tributará tributaremos tributaréis tributarán | tributaría tributaríes tributaría tributaríamos / tributaríemos tributaríais / tributaríeis tributaríen | ||
| Infinitivu | tributar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | tributando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | tributa tributái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana