| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| xacio xacies xacia xaciamos xaciáis xacien | xaciaba xaciabes xaciaba xaciábamos / xaciábemos xaciabais / xaciabeis xaciaben | xacié xaciasti / xaciesti xació xaciemos xaciastis / xaciestis xaciaron | xaciara / xaciare xaciaras / xaciares xaciara / xaciare xaciáramos / xaciáremos xaciarais / xaciareis xaciaran / xaciaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| xacie xacias / xacies xacie xaciemos xaciéis xacian / xacien | xaciara / xaciare xaciaras / xaciares xaciara / xaciare xaciáramos / xaciáremos xaciarais / xaciareis xaciaran / xaciaren | xaciaré xaciarás xaciará xaciaremos xaciaréis xaciarán | xaciaría xaciaríes xaciaría xaciaríamos / xaciaríemos xaciaríais / xaciaríeis xaciaríen | ||
| Infinitivu | xaciar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | xaciando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | xacia xaciái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana