| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| xuxo xuxes xux / xuxe xuximos xuxís xuxen | xuxía xuxíes xuxía xuxíamos / xuxíemos xuxíais / xuxíeis xuxíen | xuxí xuxesti / xuxisti xuxó xuxemos / xuximos xuxestis / xuxistis xuxeron | xuxera / xuxere xuxeras / xuxeres xuxera / xuxere xuxéramos / xuxéremos xuxerais / xuxereis xuxeran / xuxeren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| xuxa xuxas xuxa xuxamos xuxáis xuxan | xuxera / xuxere xuxeras / xuxeres xuxera / xuxere xuxéramos / xuxéremos xuxerais / xuxereis xuxeran / xuxeren | xuxiré xuxirás xuxirá xuxiremos xuxiréis xuxirán | xuxiría xuxiríes xuxiría xuxiríamos / xuxiríemos xuxiríais / xuxiríeis xuxiríen | ||
| Infinitivu | xuxir | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | xuxendo | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | xux / xuxi xuxíi |
Flexona como: elixir
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana