| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| xuxurio xuxuries xuxuria xuxuriamos xuxuriáis xuxurien | xuxuriaba xuxuriabes xuxuriaba xuxuriábamos / xuxuriábemos xuxuriabais / xuxuriabeis xuxuriaben | xuxurié xuxuriasti / xuxuriesti xuxurió xuxuriemos xuxuriastis / xuxuriestis xuxuriaron | xuxuriara / xuxuriare xuxuriaras / xuxuriares xuxuriara / xuxuriare xuxuriáramos / xuxuriáremos xuxuriarais / xuxuriareis xuxuriaran / xuxuriaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| xuxurie xuxurias / xuxuries xuxurie xuxuriemos xuxuriéis xuxurian / xuxurien | xuxuriara / xuxuriare xuxuriaras / xuxuriares xuxuriara / xuxuriare xuxuriáramos / xuxuriáremos xuxuriarais / xuxuriareis xuxuriaran / xuxuriaren | xuxuriaré xuxuriarás xuxuriará xuxuriaremos xuxuriaréis xuxuriarán | xuxuriaría xuxuriaríes xuxuriaría xuxuriaríamos / xuxuriaríemos xuxuriaríais / xuxuriaríeis xuxuriaríen | ||
| Infinitivu | xuxuriar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | xuxuriando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | xuxuria xuxuriái |
Flexona como: falar
forma nominal : xuxuríu
variante ortográfica : chuchuriar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana