| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| abilo abiles abila abilamos abiláis abilen | abilaba abilabes abilaba abilábamos / abilábemos abilabais / abilabeis abilaben | abilé abilasti / abilesti abiló abilemos abilastis / abilestis abilaron | abilara / abilare abilaras / abilares abilara / abilare abiláramos / abiláremos abilarais / abilareis abilaran / abilaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| abile abilas / abiles abile abilemos abiléis abilan / abilen | abilara / abilare abilaras / abilares abilara / abilare abiláramos / abiláremos abilarais / abilareis abilaran / abilaren | abilaré abilarás abilará abilaremos abilaréis abilarán | abilaría abilaríes abilaría abilaríamos / abilaríemos abilaríais / abilaríeis abilaríen | ||
| Infinitivu | abilar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | abilando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | abila abilái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana