| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| emborizo emborices emboriza emborizamos emborizáis emboricen | emborizaba emborizabes emborizaba emborizábamos / emborizábemos emborizabais / emborizabeis emborizaben | emboricé emboricesti / emborizasti emborizó emboricemos emboricestis / emborizastis emborizaron | emborizara / emborizare emborizaras / emborizares emborizara / emborizare emborizáramos / emborizáremos emborizarais / emborizareis emborizaran / emborizaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| emborice emborices / emborizas emborice emboricemos emboricéis emboricen / emborizan | emborizara / emborizare emborizaras / emborizares emborizara / emborizare emborizáramos / emborizáremos emborizarais / emborizareis emborizaran / emborizaren | emborizaré emborizarás emborizará emborizaremos emborizaréis emborizarán | emborizaría emborizaríes emborizaría emborizaríamos / emborizaríemos emborizaríais / emborizaríeis emborizaríen | ||
| Infinitivu | emborizar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | emborizando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | emboriza emborizái |
Flexona como: rezar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana