| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| aburro aburres aburra aburramos aburráis aburren | aburraba aburrabes aburraba aburrábamos / aburrábemos aburrabais / aburrabeis aburraben | aburré aburrasti / aburresti aburró aburremos aburrastis / aburrestis aburraron | aburrara / aburrare aburraras / aburrares aburrara / aburrare aburráramos / aburráremos aburrarais / aburrareis aburraran / aburraren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| aburre aburras / aburres aburre aburremos aburréis aburran / aburren | aburrara / aburrare aburraras / aburrares aburrara / aburrare aburráramos / aburráremos aburrarais / aburrareis aburraran / aburraren | aburraré aburrarás aburrará aburraremos aburraréis aburrarán | aburraría aburraríes aburraría aburraríamos / aburraríemos aburraríais / aburraríeis aburraríen | ||
| Infinitivu | aburrar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | aburrando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | aburra aburrái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana