| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| acurruxo acurruxes acurruxa acurruxamos acurruxáis acurruxen | acurruxaba acurruxabes acurruxaba acurruxábamos / acurruxábemos acurruxabais / acurruxabeis acurruxaben | acurruxé acurruxasti / acurruxesti acurruxó acurruxemos acurruxastis / acurruxestis acurruxaron | acurruxara / acurruxare acurruxaras / acurruxares acurruxara / acurruxare acurruxáramos / acurruxáremos acurruxarais / acurruxareis acurruxaran / acurruxaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| acurruxe acurruxas / acurruxes acurruxe acurruxemos acurruxéis acurruxan / acurruxen | acurruxara / acurruxare acurruxaras / acurruxares acurruxara / acurruxare acurruxáramos / acurruxáremos acurruxarais / acurruxareis acurruxaran / acurruxaren | acurruxaré acurruxarás acurruxará acurruxaremos acurruxaréis acurruxarán | acurruxaría acurruxaríes acurruxaría acurruxaríamos / acurruxaríemos acurruxaríais / acurruxaríeis acurruxaríen | ||
| Infinitivu | acurruxar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | acurruxando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | acurruxa acurruxái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana