| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| allato allates allata allatamos allatáis allaten | allataba allatabes allataba allatábamos / allatábemos allatabais / allatabeis allataben | allaté allatasti / allatesti allató allatemos allatastis / allatestis allataron | allatara / allatare allataras / allatares allatara / allatare allatáramos / allatáremos allatarais / allatareis allataran / allataren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| allate allatas / allates allate allatemos allatéis allatan / allaten | allatara / allatare allataras / allatares allatara / allatare allatáramos / allatáremos allatarais / allatareis allataran / allataren | allataré allatarás allatará allataremos allataréis allatarán | allataría allataríes allataría allataríamos / allataríemos allataríais / allataríeis allataríen | ||
| Infinitivu | allatar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | allatando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | allata allatái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana