| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| amaliño amaliñes amaliña amaliñamos amaliñáis amaliñen | amaliñaba amaliñabes amaliñaba amaliñábamos / amaliñábemos amaliñabais / amaliñabeis amaliñaben | amaliñé amaliñasti / amaliñesti amaliñó amaliñemos amaliñastis / amaliñestis amaliñaron | amaliñara / amaliñare amaliñaras / amaliñares amaliñara / amaliñare amaliñáramos / amaliñáremos amaliñarais / amaliñareis amaliñaran / amaliñaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| amaliñe amaliñas / amaliñes amaliñe amaliñemos amaliñéis amaliñan / amaliñen | amaliñara / amaliñare amaliñaras / amaliñares amaliñara / amaliñare amaliñáramos / amaliñáremos amaliñarais / amaliñareis amaliñaran / amaliñaren | amaliñaré amaliñarás amaliñará amaliñaremos amaliñaréis amaliñarán | amaliñaría amaliñaríes amaliñaría amaliñaríamos / amaliñaríemos amaliñaríais / amaliñaríeis amaliñaríen | ||
| Infinitivu | amaliñar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | amaliñando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | amaliña amaliñái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana