| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| apardo apardes aparda apardamos apardáis aparden | apardaba apardabes apardaba apardábamos / apardábemos apardabais / apardabeis apardaben | apardé apardasti / apardesti apardó apardemos apardastis / apardestis apardaron | apardara / apardare apardaras / apardares apardara / apardare apardáramos / apardáremos apardarais / apardareis apardaran / apardaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| aparde apardas / apardes aparde apardemos apardéis apardan / aparden | apardara / apardare apardaras / apardares apardara / apardare apardáramos / apardáremos apardarais / apardareis apardaran / apardaren | apardaré apardarás apardará apardaremos apardaréis apardarán | apardaría apardaríes apardaría apardaríamos / apardaríemos apardaríais / apardaríeis apardaríen | ||
| Infinitivu | apardar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | apardando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | aparda apardái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana