| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| apechalo apechales apechala apechalamos apechaláis apechalen | apechalaba apechalabes apechalaba apechalábamos / apechalábemos apechalabais / apechalabeis apechalaben | apechalé apechalasti / apechalesti apechaló apechalemos apechalastis / apechalestis apechalaron | apechalara / apechalare apechalaras / apechalares apechalara / apechalare apechaláramos / apechaláremos apechalarais / apechalareis apechalaran / apechalaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| apechale apechalas / apechales apechale apechalemos apechaléis apechalan / apechalen | apechalara / apechalare apechalaras / apechalares apechalara / apechalare apechaláramos / apechaláremos apechalarais / apechalareis apechalaran / apechalaren | apechalaré apechalarás apechalará apechalaremos apechalaréis apechalarán | apechalaría apechalaríes apechalaría apechalaríamos / apechalaríemos apechalaríais / apechalaríeis apechalaríen | ||
| Infinitivu | apechalar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | apechalando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | apechala apechalái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana