| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| apellistro apellistres apellistra apellistramos apellistráis apellistren | apellistraba apellistrabes apellistraba apellistrábamos / apellistrábemos apellistrabais / apellistrabeis apellistraben | apellistré apellistrasti / apellistresti apellistró apellistremos apellistrastis / apellistrestis apellistraron | apellistrara / apellistrare apellistraras / apellistrares apellistrara / apellistrare apellistráramos / apellistráremos apellistrarais / apellistrareis apellistraran / apellistraren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| apellistre apellistras / apellistres apellistre apellistremos apellistréis apellistran / apellistren | apellistrara / apellistrare apellistraras / apellistrares apellistrara / apellistrare apellistráramos / apellistráremos apellistrarais / apellistrareis apellistraran / apellistraren | apellistraré apellistrarás apellistrará apellistraremos apellistraréis apellistrarán | apellistraría apellistraríes apellistraría apellistraríamos / apellistraríemos apellistraríais / apellistraríeis apellistraríen | ||
| Infinitivu | apellistrar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | apellistrando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | apellistra apellistrái |
Flexona como: falar
forma nominal : pellistru
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana