| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| apilfo apilfes apilfa apilfamos apilfáis apilfen | apilfaba apilfabes apilfaba apilfábamos / apilfábemos apilfabais / apilfabeis apilfaben | apilfé apilfasti / apilfesti apilfó apilfemos apilfastis / apilfestis apilfaron | apilfara / apilfare apilfaras / apilfares apilfara / apilfare apilfáramos / apilfáremos apilfarais / apilfareis apilfaran / apilfaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| apilfe apilfas / apilfes apilfe apilfemos apilféis apilfan / apilfen | apilfara / apilfare apilfaras / apilfares apilfara / apilfare apilfáramos / apilfáremos apilfarais / apilfareis apilfaran / apilfaren | apilfaré apilfarás apilfará apilfaremos apilfaréis apilfarán | apilfaría apilfaríes apilfaría apilfaríamos / apilfaríemos apilfaríais / apilfaríeis apilfaríen | ||
| Infinitivu | apilfar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | apilfando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | apilfa apilfái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana