| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| chafo chafes chafa chafamos chafáis chafen | chafaba chafabes chafaba chafábamos / chafábemos chafabais / chafabeis chafaben | chafé chafasti / chafesti chafó chafemos chafastis / chafestis chafaron | chafara / chafare chafaras / chafares chafara / chafare chafáramos / chafáremos chafarais / chafareis chafaran / chafaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| chafe chafas / chafes chafe chafemos chaféis chafan / chafen | chafara / chafare chafaras / chafares chafara / chafare chafáramos / chafáremos chafarais / chafareis chafaran / chafaren | chafaré chafarás chafará chafaremos chafaréis chafarán | chafaría chafaríes chafaría chafaríamos / chafaríemos chafaríais / chafaríeis chafaríen | ||
| Infinitivu | chafar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | chafando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | chafa chafái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana