| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| desapildo desapildes desapilda desapildamos desapildáis desapilden | desapildaba desapildabes desapildaba desapildábamos / desapildábemos desapildabais / desapildabeis desapildaben | desapildé desapildasti / desapildesti desapildó desapildemos desapildastis / desapildestis desapildaron | desapildara / desapildare desapildaras / desapildares desapildara / desapildare desapildáramos / desapildáremos desapildarais / desapildareis desapildaran / desapildaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| desapilde desapildas / desapildes desapilde desapildemos desapildéis desapildan / desapilden | desapildara / desapildare desapildaras / desapildares desapildara / desapildare desapildáramos / desapildáremos desapildarais / desapildareis desapildaran / desapildaren | desapildaré desapildarás desapildará desapildaremos desapildaréis desapildarán | desapildaría desapildaríes desapildaría desapildaríamos / desapildaríemos desapildaríais / desapildaríeis desapildaríen | ||
| Infinitivu | desapildar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | desapildando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | desapilda desapildái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana