| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| desenfariño desenfariñes desenfariña desenfariñamos desenfariñáis desenfariñen | desenfariñaba desenfariñabes desenfariñaba desenfariñábamos / desenfariñábemos desenfariñabais / desenfariñabeis desenfariñaben | desenfariñé desenfariñasti / desenfariñesti desenfariñó desenfariñemos desenfariñastis / desenfariñestis desenfariñaron | desenfariñara / desenfariñare desenfariñaras / desenfariñares desenfariñara / desenfariñare desenfariñáramos / desenfariñáremos desenfariñarais / desenfariñareis desenfariñaran / desenfariñaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| desenfariñe desenfariñas / desenfariñes desenfariñe desenfariñemos desenfariñéis desenfariñan / desenfariñen | desenfariñara / desenfariñare desenfariñaras / desenfariñares desenfariñara / desenfariñare desenfariñáramos / desenfariñáremos desenfariñarais / desenfariñareis desenfariñaran / desenfariñaren | desenfariñaré desenfariñarás desenfariñará desenfariñaremos desenfariñaréis desenfariñarán | desenfariñaría desenfariñaríes desenfariñaría desenfariñaríamos / desenfariñaríemos desenfariñaríais / desenfariñaríeis desenfariñaríen | ||
| Infinitivu | desenfariñar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | desenfariñando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | desenfariña desenfariñái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana