| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| desfacho desfaches desfacha desfachamos desfacháis desfachen | desfachaba desfachabes desfachaba desfachábamos / desfachábemos desfachabais / desfachabeis desfachaben | desfaché desfachasti / desfachesti desfachó desfachemos desfachastis / desfachestis desfacharon | desfachara / desfachare desfacharas / desfachares desfachara / desfachare desfacháramos / desfacháremos desfacharais / desfachareis desfacharan / desfacharen | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| desfache desfachas / desfaches desfache desfachemos desfachéis desfachan / desfachen | desfachara / desfachare desfacharas / desfachares desfachara / desfachare desfacháramos / desfacháremos desfacharais / desfachareis desfacharan / desfacharen | desfacharé desfacharás desfachará desfacharemos desfacharéis desfacharán | desfacharía desfacharíes desfacharía desfacharíamos / desfacharíemos desfacharíais / desfacharíeis desfacharíen | ||
| Infinitivu | desfachar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | desfachando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | desfacha desfachái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana