| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| embarro embarres embarra embarramos embarráis embarren | embarraba embarrabes embarraba embarrábamos / embarrábemos embarrabais / embarrabeis embarraben | embarré embarrasti / embarresti embarró embarremos embarrastis / embarrestis embarraron | embarrara / embarrare embarraras / embarrares embarrara / embarrare embarráramos / embarráremos embarrarais / embarrareis embarraran / embarraren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| embarre embarras / embarres embarre embarremos embarréis embarran / embarren | embarrara / embarrare embarraras / embarrares embarrara / embarrare embarráramos / embarráremos embarrarais / embarrareis embarraran / embarraren | embarraré embarrarás embarrará embarraremos embarraréis embarrarán | embarraría embarraríes embarraría embarraríamos / embarraríemos embarraríais / embarraríeis embarraríen | ||
| Infinitivu | embarrar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | embarrando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | embarra embarrái |
Flexona como: falar
forma nominal : embarramientu, embarradura
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana