| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| embucho embuches embucha embuchamos embucháis embuchen | embuchaba embuchabes embuchaba embuchábamos / embuchábemos embuchabais / embuchabeis embuchaben | embuché embuchasti / embuchesti embuchó embuchemos embuchastis / embuchestis embucharon | embuchara / embuchare embucharas / embuchares embuchara / embuchare embucháramos / embucháremos embucharais / embuchareis embucharan / embucharen | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| embuche embuchas / embuches embuche embuchemos embuchéis embuchan / embuchen | embuchara / embuchare embucharas / embuchares embuchara / embuchare embucháramos / embucháremos embucharais / embuchareis embucharan / embucharen | embucharé embucharás embuchará embucharemos embucharéis embucharán | embucharía embucharíes embucharía embucharíamos / embucharíemos embucharíais / embucharíeis embucharíen | ||
| Infinitivu | embuchar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | embuchando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | embucha embuchái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana