| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| empapuxo empapuxes empapuxa empapuxamos empapuxáis empapuxen | empapuxaba empapuxabes empapuxaba empapuxábamos / empapuxábemos empapuxabais / empapuxabeis empapuxaben | empapuxé empapuxasti / empapuxesti empapuxó empapuxemos empapuxastis / empapuxestis empapuxaron | empapuxara / empapuxare empapuxaras / empapuxares empapuxara / empapuxare empapuxáramos / empapuxáremos empapuxarais / empapuxareis empapuxaran / empapuxaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| empapuxe empapuxas / empapuxes empapuxe empapuxemos empapuxéis empapuxan / empapuxen | empapuxara / empapuxare empapuxaras / empapuxares empapuxara / empapuxare empapuxáramos / empapuxáremos empapuxarais / empapuxareis empapuxaran / empapuxaren | empapuxaré empapuxarás empapuxará empapuxaremos empapuxaréis empapuxarán | empapuxaría empapuxaríes empapuxaría empapuxaríamos / empapuxaríemos empapuxaríais / empapuxaríeis empapuxaríen | ||
| Infinitivu | empapuxar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | empapuxando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | empapuxa empapuxái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana