| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| emparrucho emparruches emparrucha emparruchamos emparrucháis emparruchen | emparruchaba emparruchabes emparruchaba emparruchábamos / emparruchábemos emparruchabais / emparruchabeis emparruchaben | emparruché emparruchasti / emparruchesti emparruchó emparruchemos emparruchastis / emparruchestis emparrucharon | emparruchara / emparruchare emparrucharas / emparruchares emparruchara / emparruchare emparrucháramos / emparrucháremos emparrucharais / emparruchareis emparrucharan / emparrucharen | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| emparruche emparruchas / emparruches emparruche emparruchemos emparruchéis emparruchan / emparruchen | emparruchara / emparruchare emparrucharas / emparruchares emparruchara / emparruchare emparrucháramos / emparrucháremos emparrucharais / emparruchareis emparrucharan / emparrucharen | emparrucharé emparrucharás emparruchará emparrucharemos emparrucharéis emparrucharán | emparrucharía emparrucharíes emparrucharía emparrucharíamos / emparrucharíemos emparrucharíais / emparrucharíeis emparrucharíen | ||
| Infinitivu | emparruchar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | emparruchando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | emparrucha emparruchái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana