| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| emperexilo emperexiles emperexila emperexilamos emperexiláis emperexilen | emperexilaba emperexilabes emperexilaba emperexilábamos / emperexilábemos emperexilabais / emperexilabeis emperexilaben | emperexilé emperexilasti / emperexilesti emperexiló emperexilemos emperexilastis / emperexilestis emperexilaron | emperexilara / emperexilare emperexilaras / emperexilares emperexilara / emperexilare emperexiláramos / emperexiláremos emperexilarais / emperexilareis emperexilaran / emperexilaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| emperexile emperexilas / emperexiles emperexile emperexilemos emperexiléis emperexilan / emperexilen | emperexilara / emperexilare emperexilaras / emperexilares emperexilara / emperexilare emperexiláramos / emperexiláremos emperexilarais / emperexilareis emperexilaran / emperexilaren | emperexilaré emperexilarás emperexilará emperexilaremos emperexilaréis emperexilarán | emperexilaría emperexilaríes emperexilaría emperexilaríamos / emperexilaríemos emperexilaríais / emperexilaríeis emperexilaríen | ||
| Infinitivu | emperexilar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | emperexilando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | emperexila emperexilái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana