| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| encogullo encogulles encogulla encogullamos encogulláis encogullen | encogullaba encogullabes encogullaba encogullábamos / encogullábemos encogullabais / encogullabeis encogullaben | encogullé encogullasti / encogullesti encogulló encogullemos encogullastis / encogullestis encogullaron | encogullara / encogullare encogullaras / encogullares encogullara / encogullare encogulláramos / encogulláremos encogullarais / encogullareis encogullaran / encogullaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| encogulle encogullas / encogulles encogulle encogullemos encogulléis encogullan / encogullen | encogullara / encogullare encogullaras / encogullares encogullara / encogullare encogulláramos / encogulláremos encogullarais / encogullareis encogullaran / encogullaren | encogullaré encogullarás encogullará encogullaremos encogullaréis encogullarán | encogullaría encogullaríes encogullaría encogullaríamos / encogullaríemos encogullaríais / encogullaríeis encogullaríen | ||
| Infinitivu | encogullar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | encogullando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | encogulla encogullái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana