| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| encucuruxo encucuruxes encucuruxa encucuruxamos encucuruxáis encucuruxen | encucuruxaba encucuruxabes encucuruxaba encucuruxábamos / encucuruxábemos encucuruxabais / encucuruxabeis encucuruxaben | encucuruxé encucuruxasti / encucuruxesti encucuruxó encucuruxemos encucuruxastis / encucuruxestis encucuruxaron | encucuruxara / encucuruxare encucuruxaras / encucuruxares encucuruxara / encucuruxare encucuruxáramos / encucuruxáremos encucuruxarais / encucuruxareis encucuruxaran / encucuruxaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| encucuruxe encucuruxas / encucuruxes encucuruxe encucuruxemos encucuruxéis encucuruxan / encucuruxen | encucuruxara / encucuruxare encucuruxaras / encucuruxares encucuruxara / encucuruxare encucuruxáramos / encucuruxáremos encucuruxarais / encucuruxareis encucuruxaran / encucuruxaren | encucuruxaré encucuruxarás encucuruxará encucuruxaremos encucuruxaréis encucuruxarán | encucuruxaría encucuruxaríes encucuruxaría encucuruxaríamos / encucuruxaríemos encucuruxaríais / encucuruxaríeis encucuruxaríen | ||
| Infinitivu | encucuruxar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | encucuruxando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | encucuruxa encucuruxái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana