| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| engarfiño engarfiñes engarfiña engarfiñamos engarfiñáis engarfiñen | engarfiñaba engarfiñabes engarfiñaba engarfiñábamos / engarfiñábemos engarfiñabais / engarfiñabeis engarfiñaben | engarfiñé engarfiñasti / engarfiñesti engarfiñó engarfiñemos engarfiñastis / engarfiñestis engarfiñaron | engarfiñara / engarfiñare engarfiñaras / engarfiñares engarfiñara / engarfiñare engarfiñáramos / engarfiñáremos engarfiñarais / engarfiñareis engarfiñaran / engarfiñaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| engarfiñe engarfiñas / engarfiñes engarfiñe engarfiñemos engarfiñéis engarfiñan / engarfiñen | engarfiñara / engarfiñare engarfiñaras / engarfiñares engarfiñara / engarfiñare engarfiñáramos / engarfiñáremos engarfiñarais / engarfiñareis engarfiñaran / engarfiñaren | engarfiñaré engarfiñarás engarfiñará engarfiñaremos engarfiñaréis engarfiñarán | engarfiñaría engarfiñaríes engarfiñaría engarfiñaríamos / engarfiñaríemos engarfiñaríais / engarfiñaríeis engarfiñaríen | ||
| Infinitivu | engarfiñar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | engarfiñando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | engarfiña engarfiñái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana