| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| ensemeyo ensemeyes ensemeya ensemeyamos ensemeyáis ensemeyen | ensemeyaba ensemeyabes ensemeyaba ensemeyábamos / ensemeyábemos ensemeyabais / ensemeyabeis ensemeyaben | ensemeyé ensemeyasti / ensemeyesti ensemeyó ensemeyemos ensemeyastis / ensemeyestis ensemeyaron | ensemeyara / ensemeyare ensemeyaras / ensemeyares ensemeyara / ensemeyare ensemeyáramos / ensemeyáremos ensemeyarais / ensemeyareis ensemeyaran / ensemeyaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| ensemeye ensemeyas / ensemeyes ensemeye ensemeyemos ensemeyéis ensemeyan / ensemeyen | ensemeyara / ensemeyare ensemeyaras / ensemeyares ensemeyara / ensemeyare ensemeyáramos / ensemeyáremos ensemeyarais / ensemeyareis ensemeyaran / ensemeyaren | ensemeyaré ensemeyarás ensemeyará ensemeyaremos ensemeyaréis ensemeyarán | ensemeyaría ensemeyaríes ensemeyaría ensemeyaríamos / ensemeyaríemos ensemeyaríais / ensemeyaríeis ensemeyaríen | ||
| Infinitivu | ensemeyar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | ensemeyando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | ensemeya ensemeyái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana