| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| entardo entardes entarda entardamos entardáis entarden | entardaba entardabes entardaba entardábamos / entardábemos entardabais / entardabeis entardaben | entardé entardasti / entardesti entardó entardemos entardastis / entardestis entardaron | entardara / entardare entardaras / entardares entardara / entardare entardáramos / entardáremos entardarais / entardareis entardaran / entardaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| entarde entardas / entardes entarde entardemos entardéis entardan / entarden | entardara / entardare entardaras / entardares entardara / entardare entardáramos / entardáremos entardarais / entardareis entardaran / entardaren | entardaré entardarás entardará entardaremos entardaréis entardarán | entardaría entardaríes entardaría entardaríamos / entardaríemos entardaríais / entardaríeis entardaríen | ||
| Infinitivu | entardar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | entardando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | entarda entardái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana