| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| enxamino enxamines enxamina enxaminamos enxamináis enxaminen | enxaminaba enxaminabes enxaminaba enxaminábamos / enxaminábemos enxaminabais / enxaminabeis enxaminaben | enxaminé enxaminasti / enxaminesti enxaminó enxaminemos enxaminastis / enxaminestis enxaminaron | enxaminara / enxaminare enxaminaras / enxaminares enxaminara / enxaminare enxamináramos / enxamináremos enxaminarais / enxaminareis enxaminaran / enxaminaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| enxamine enxaminas / enxamines enxamine enxaminemos enxaminéis enxaminan / enxaminen | enxaminara / enxaminare enxaminaras / enxaminares enxaminara / enxaminare enxamináramos / enxamináremos enxaminarais / enxaminareis enxaminaran / enxaminaren | enxaminaré enxaminarás enxaminará enxaminaremos enxaminaréis enxaminarán | enxaminaría enxaminaríes enxaminaría enxaminaríamos / enxaminaríemos enxaminaríais / enxaminaríeis enxaminaríen | ||
| Infinitivu | enxaminar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | enxaminando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | enxamina enxaminái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana