| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esbocalo esbocales esbocala esbocalamos esbocaláis esbocalen | esbocalaba esbocalabes esbocalaba esbocalábamos / esbocalábemos esbocalabais / esbocalabeis esbocalaben | esbocalé esbocalasti / esbocalesti esbocaló esbocalemos esbocalastis / esbocalestis esbocalaron | esbocalara / esbocalare esbocalaras / esbocalares esbocalara / esbocalare esbocaláramos / esbocaláremos esbocalarais / esbocalareis esbocalaran / esbocalaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esbocale esbocalas / esbocales esbocale esbocalemos esbocaléis esbocalan / esbocalen | esbocalara / esbocalare esbocalaras / esbocalares esbocalara / esbocalare esbocaláramos / esbocaláremos esbocalarais / esbocalareis esbocalaran / esbocalaren | esbocalaré esbocalarás esbocalará esbocalaremos esbocalaréis esbocalarán | esbocalaría esbocalaríes esbocalaría esbocalaríamos / esbocalaríemos esbocalaríais / esbocalaríeis esbocalaríen | ||
| Infinitivu | esbocalar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esbocalando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esbocala esbocalái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana