| Indicativu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Pretéritu indefiníu | Pluscuamperfeutu | ||
| esgancino esgancines esgancina esgancinamos esgancináis esgancinen | esgancinaba esgancinabes esgancinaba esgancinábamos / esgancinábemos esgancinabais / esgancinabeis esgancinaben | esganciné esgancinasti / esgancinesti esgancinó esgancinemos esgancinastis / esgancinestis esgancinaron | esgancinara / esgancinare esgancinaras / esgancinares esgancinara / esgancinare esgancináramos / esgancináremos esgancinarais / esgancinareis esgancinaran / esgancinaren | ||
| Suxuntivu | Potencial | ||||
| Presente | Pretéritu imperfeutu | Futuru | Condicional | ||
| esgancine esgancinas / esgancines esgancine esgancinemos esgancinéis esgancinan / esgancinen | esgancinara / esgancinare esgancinaras / esgancinares esgancinara / esgancinare esgancináramos / esgancináremos esgancinarais / esgancinareis esgancinaran / esgancinaren | esgancinaré esgancinarás esgancinará esgancinaremos esgancinaréis esgancinarán | esgancinaría esgancinaríes esgancinaría esgancinaríamos / esgancinaríemos esgancinaríais / esgancinaríeis esgancinaríen | ||
| Infinitivu | esgancinar | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Xerundiu | esgancinando | |||||
| Participiu |
|
|||||
| Imperativu | esgancina esgancinái |
Flexona como: falar
Esta palabra atópase en Diccionariu de la Llingua Asturiana